Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Aranżacje Wnętrz - Salony i Jadalnie

Aranżacje Wnętrz - Salony i Jadalnie

Fot. http://iprojektowaniewnetrz.pl

Wnętrza powinny odzwierciedlać upodobania i charaktery mieszkańców, a nie być wiernymi kopiami projektów prezentowanych w kolorowych pismach specjalistycznych.

Jadalnia:



Współczesna jadalnia często jest po prostu wydzieloną częścią kuchni lub salonu. W większych apartamentach jest oddzielnym pomieszczeniem. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest zaprojektowanie w kuchni niedużego kącika jadalnego dla domowników oraz osobnego pomieszczenia jadalnego dla gości.

Aranżacja
Jeżeli mamy niedużą przestrzeń do zagospodarowania, powinniśmy wybrać stół okrągły, rozsuwany. Nikt nie będzie się potykał o narożniki, poza tym wszystkim łatwiej będzie w trakcie posiłku utrzymać kontakt wzrokowy nad takim stołem. Centralnie może wisieć lampa, która da nam równomiernie padające światło, najlepiej jest także umieścić jadalnię przy oknie lub wykuszu, co da również dobre światło naturalne.

Tradycyjnie już oprócz stołu, umieszczamy w jadalni bufet. Najładniejszy efekt daje bufet z witryną, podświetlany, w którym trzymamy ładną porcelanę lub szkło. Trzeba tylko pamiętać, że jeśli górne podświetlenie ma mieć sens, to wszystkie półki powinny być szklane. Stół i bufet oraz inne meble pomocnicze nie muszą być zestawem. Obecne trendy raczej preferują łączenie mebli w różnych stylach, a nawet z różnych epok.

Meble pomocnicze to np. barek, w którym się trzyma trunki i różne rodzaje kieliszków i szklanek. Dodatkowy stół też się czasem przydaje – ustawia się na nim potrawy nie mieszczące się na „głównym” stole.

Kolorystyka
Kolorystyka jadalni jest istotna, ponieważ niektóre kolory wzbudzają nasz apetyt i nadają atmosferę ciepła i przytulności. Są ciepłe kolory przypraw, takie jak żółty, pomarańczowy, Pompejańska czerwień, beż. Natomiast ostrożnie postępujemy z kolorami w swej naturze chłodnymi, np. niebieski i chłodna zieleń muszą być „ożywione” odpowiednimi dodatkami, aby nie sprawiały, że pomieszczenie się wyda zbyt oficjalne. Oczywiście wystrój stołu jest równie istotny. Serweta, porcelana, sztućce, a nawet ozdoby do serwetek mogą być zakomponowane w harmonijną całość. Wystarczy zachować jednakowy styl dla wszystkich elementów i pamiętać o jednym kolorze lub tonacji łączącej wszystko w całość.

zdjecie
Fot. http://iprojektowaniewnetrz.pl


Salon:



Salony lub pokoje gościnne od zawsze pełniły w mieszkaniu funkcję reprezentacyjną. Luksusowe urządzenie wnętrza świadczyło o zamożności właściciela. W dzisiejszych czasach najważniejsza jest wygoda i funkcjonalność. Dzisiaj bardziej istotny jest też styl, gust mieszkańców. Salon może mieć charakter multifunkcyjny, gdzie przyjmuje się gości, ogląda telewizję, spożywa posiłki, lub czyta książki. Aby mógł on spełniać te wszystkie warunki, jego przestrzeń musi być bardzo szczegółowo zaprojektowana.

Aranżacja
Dobrym organizatorem przestrzeni jest kominek. W naturalny sposób przyciąga on uwagę, może więc być punktem odniesienia z każdej części pomieszczenia. Stojąc pośrodku pokoju może go dzielić, np. na część salonową, jadalnianą oraz czytelnię lub pracownię. Jeżeli kominek jest nieosiągalny, można go zastąpić wolnostojącym regałem lub ścianką G – K z wnękami na telewizor i sprzęt Hi – Fi. Ciekawy efekt uzyskamy jeśli ścianka będzie w kontrastowym kolorze, do reszty wnętrza.

Wokół punktu centralnego rozmieszczamy kanapę z fotelami. Cały zestaw lub ośrodek wypoczynkowy powinien tworzyć okrąg, co pozwoli osobom siedzącym nawiązać kontakt.

Jeżeli mamy dużo miejsca do zagospodarowania, możemy jest fragmenty zaprojektować tak, aby móc wykonywać w nim ulubione zajęcia, np. czytelnia, gry, muzykowanie. Mimo wszystko wszystkie meble i dekoracje w danym pomieszczeniu powinny stanowić spójność.

Urządzając salon trzeba pamiętać, że meble muszą być dobrane odpowiednio do wielkości pomieszczenia. Jeżeli pokój jest nieduży, lepiej nie inwestować w meblościankę, lecz w meble pomocnicze: barek, stolik na lampę czy stojak na gazety. Kanapy i sofy powinny mieć wiele możliwości grupowania i zestawiania.

Podłoga
Wykończenie podłogi może się różnić w zależności od funkcji danego fragmentu salonu, np. w części jadalnej – gres. Funkcję można też podkreślić poprzez zróżnicowanie poziomów podłogi.

Oświetlenie
W salonie powinno się unikać silnego górnego oświetlenia. Najlepszą atmosferę stworzymy rozstawiając kilka lamp stojących, podświetlając obrazy kinkietami lub nawet podświetlając całe ściany diodami.
Data publikacji: 26.07.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Warto przeczytać

Zobacz również