Aranżacje Wnętrz - Pokój dziecięcy
Fot. http://iprojektowaniewnetrz.pl
Pokój dziecięcy powinien być nie tylko pokojem swobodnych zabaw i wypoczynku ale także miejscem gdzie dziecko pomieści wszystkie swoje zabawki i skarby. Chociaż dzieci są małe potrzebują dużo przestrzeni. Bardzo ważne jest zapewnienie im wystarczająco dużo miejsca do rozwijania się.
Lokalizacja
Wybierając, który pokój przeznaczymy dla malucha należy pamiętać, iż powinien on być w miarę możliwości oddalony od wejścia do mieszkania (ze względu na hałas czy przeciągi), ale także od salonu oraz od kuchni. Natomiast bardzo ważne jest, aby był jak najbliżej łazienki.
Kolorystyka
Kolejnym krokiem jest wybór koloru ścian. Niemowlę powinno być otoczone jasnymi, świetlistymi, pastelowymi barwami – emitują one pozytywną energię, doskonale wpływającą na dobry rozwój emocjonalny i zdrowotny małych dzieci. Różowy kojarzony jest najczęściej z dziewczynkami, niebieski zaś z chłopcami – według specjalistów od terapii kolorami błękit emanuje męską energią nieba, a różowy żeńską energią Ziemi. Przyjazne dla niemowląt obojga płci są kolory pastelowe takie jak: żółty (bez domieszki zielonego), brzoskwiniowy, morelowy czy kremowy, które wytwarzają przyjacielską, emanującą ciepłem, kojącą atmosferę.
Wielu specjalistów od terapii kolorem odradza zdecydowanie otaczanie niemowlęcia krzykliwymi, jaskrawymi kolorami, oraz radzi unikania dużych, wyrazistych, geometrycznych wzorów na ścianach, zasłonach, dziecinnej pościeli i kocykach, ponieważ wprowadzają one energię powodującą niepokój i drażliwość u maluchów.

Tapeta czy wykładzina ścienna
W sklepach jest ogromny wybór tapet i wykładzin ściennych, trzeba jednak pamiętać, że:
1. tapetowanie jest bardziej żmudne i pracochłonne niż malowanie;
2. jeżeli zdecydujemy się na tapety to nie wybierajmy typowo "niemowlęcych", ponieważ dziecko bardzo szybko z takich tapet wyrasta;
3. do fantazyjnego koloru łatwiej będzie dobrać różnorodne tkaniny;
4. bardzo ciekawa dla dziecka może okazać się fototapeta, ponieważ nie nakleja się jej na powierzchni wszystkich ścian - zatem i ewentualna wymiana jest łatwiejsza. Zresztą nie niszczy się ona tak łatwo, bo zazwyczaj jest naklejona na ścianie najmniej eksploatowanej, a najlepiej wyeksponowanej;
5. nie najlepszym pomysłem są wszelkiego rodzaju wymyślne metody nanoszenia farby takie jak woskowanie czy zacieranie - te bardzo efektowne techniki nadają się raczej do salonu czy holu.
Podłoga
Kolejnym istotnym elementem jest podłoga. Trzeba wybrać pomiędzy ciepłą i przyjemną wykładziną dywanową a łatwą w utrzymaniu i praktyczną posadzką drewnianą lub panelową. Tutaj czynnikiem decydującym może być fakt, iż obecnie wiele osób cierpi na różnie nasilone alergie. Dla alergików zdecydowanie lepszy jest parkiet, a nawet panele, bo te nie wymagają dodatkowego lakierowania, a poza tym parkiet zawsze można przykryć dywanem.
Przy wyborze mebli dla dziecka powinniśmy kierować się przede wszystkim jego wygodą i faktem, że potrzebuje ono mnóstwo przestrzeni do zabawy i rozwoju. Można pomóc mu w zabawie dostarczając mebli, na których wygodnie się siedzi i łatwo się je przenosi z pokoju do pokoju. Cenną przestrzeń można zwiększyć na przykład poprzez wysokie łóżko pod którym będzie sekretna kryjówka wypełniona na przykład poduszkami i kocami. Bardzo dobrym pomysłem jest także zamontowanie w szafie regulowanego drążka na ubrania, który będzie można podnieść kiedy dziecko podrośnie.
Meble
Nie można też zapominać o bezpieczeństwie dziecka dlatego regały powinny być przytwierdzone do ściany i sufitu, aby się nie przewróciły, kiedy dziecko będzie się po nich wspinać.
Regał na książki powinien być z głębokimi półkami, umieszczonymi nisko, na chowanie zabawek i płytkimi szufladami, umieszczonymi wysoko, na bardziej delikatne przedmioty.
Można też wykorzystać duże i mocne pudełka z pokrywką do przechowywania zabawek. Mogą one służyć też jako miejsce do rysowania dla małych artystów.