Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Aranżacje Wnętrz - Pokój młodzieżowy

Aranżacje Wnętrz - Pokój młodzieżowy

Fot. http://iprojektowaniewnetrz.pl

Pokoje młodzieżowe musza spełniać jednocześnie kilka funkcji: musza być sypialnią, gabinetem, miejscem odpoczynku, nauki a także rozrywki. Dlatego powinny być urządzone nie tylko funkcjonalnie ale także wygodnie i zgodnie z gustem ich mieszkańców.

Urządzając pokój nastolatka najważniejsze jest aby pozwolić mu decydować o tym, jak ten pokój ma wyglądać. Dziecko w wieku szkolnym potrafi samo zadecydować jak ma wyglądać jego wymarzone wnętrze. Rodzice nie powinni kierować się swoim gustem, bo to nie im ma się on podobać. Poza tym wspólne dobieranie mebli i dzielenie się pomysłami może być świetną zabawą.


Ściany



Ściany w pokoju przeznaczonym dla nastolatka powinny mieć jasne kolory. Można zestawić ze sobą żywe barwy takie jak zieleń, róż, błękit i stworzyć w ten sposób wesołą i odważną kompozycję. Trzeba jednak pamiętać, że im bardziej kolorowe ściany, tym w pokoju jest ciemniej.

Podłoga



Nie mniej ważna jest podłoga. Coraz większa popularnością wśród młodych ludzi cieszą wykładziny. Są one trwałe, dostępne w wielu kolorach i ciekawych wzorach. Dzięki temu, że są odporne na zabrudzenia nadają się nawet do pokoju alergika. Jednocześnie wykładzina doskonale ociepla podłoże, tłumi hałas a nawet ma właściwości amortyzujące, dzięki czemu jest idealna do pokoju energicznego chłopca.

Oświetlenie



Kolejnym ważnym elementem wystroju pokoju starszego dziecka jest oświetlenie. Aby mogło swobodnie czytać i uczyć się światło powinno być silne i cieple. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie lampy górnej oraz dodatkowo na przykład lampy stojącej. Ustawiamy ją z lewej strony jeśli dziecko jest praworęczne lub z prawej u dzieci leworęcznych. Aby nie raziła w oczy, żarówka w lampce powinna być mleczna a klosz nieprzezroczysty. W ten sposób stworzymy doskonałe warunki nie tylko do nauki ale także do zabawy.

zdjecie
Fot. http://iprojektowaniewnetrz.pl


Meble i dodatki



Bardzo istotne jest aby meble były dopasowane do wzrostu ich użytkownika. Coraz częściej spotyka się segmenty, które rosną razem z dziećmi. Z czasem można na przykład drzwi szafy wyposażyć w lustra, co optycznie powiększy pokój. Blat biurka powinien być o 3 cm wyżej niż łokcie dziecka w pozycji siedzącej, natomiast jego płaszczyzna powinna być nachylona pod katem 10 stopni do podłogi. Dzięki temu podczas czytania oś spojrzenia pada prostopadle na tekst. Poza tym biurko nastolatka oprócz tego, ze musi być wygodne powinno komponować się ze stylem pokoju. Na szczęście z doborem odpowiedniego krzesła obecnie nie ma problemu. Najlepiej aby miało ono regulowane oparcie i siedzisko. W zasięgu ręki potrzebne są również półki na książki i zeszyty. Całość powinna tworzyć bezpieczne terytorium młodego człowieka.

Ciekawym dodatkiem na przykład do pokoju dziewczynki jest toaletka. Niewielka szafka nad którą montuje się lustro pozwala na utrzymanie porządku wśród kosmetyków. Wiele nastolatek marzy o posiadaniu takiej toaletki, na której blacie mogłaby ustawić wszystkie niezbędne kosmetyki, a w szufladach pochować swoją biżuterię i inne skarby.

Drzwi



Aby nastolatek czuł, że cieszy się zaufaniem rodziców oraz miał swoją prywatność powinien mieć pełne drzwi do swojego pokoju. Z takich drzwi płyną podwójne korzyści. Po pierwsze dziecko będzie mogło spokojnie spotykać się z kolegami bez poczucia ciągłej kontroli, a także będzie mogło uczyć się i nic mu nie będzie w tym przeszkadzało. Z drugiej strony rodzice nie będą zmuszeni do słuchania na przykład głośnej muzyki dobiegającej z pokoju dorastającego dziecka.
Data publikacji: 27.07.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Warto przeczytać

Zobacz również