Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Aranżacje Wnętrz - Łazienki

Aranżacje Wnętrz - Łazienki

Fot. http://iprojektowaniewnetrz.pl

Uważana w przeszłości za pomieszczenie wyłącznie praktyczne, łazienka jest dzisiaj rodzajem miejsca wypoczynkowego a jej estetyka staje się coraz bardziej wyrafinowana.

Wyposażenie



Wyposażenie łazienki jest uwarunkowane przez ilość osób z niej korzystających, ich przyzwyczajenia oraz wielkości samego pomieszczenia.

Podstawowe wyposażenie łazienki to wanna / prysznic, umywalka i miska ustępowa. Dodatkowo jeśli metraż na to pozwoli, można zamontować drugą umywalkę, prysznic o wymiarach 100x100 cm, szafki i duże lustra.

Bardzo korzystnie wygląda wyposażenie podwieszone. Wymaga to konstrukcji podtynkowej obudowanej płytą G – K, obłożoną glazurą. Nad tą konstrukcją powstaje półka, a pod podwieszonym urządzeniem łatwo jest utrzymać czystość.

Powiększanie kolorem



Kolorystyka małej łazienki powinna być pastelowa, zimna lub rozbielona. Płytki powinny mieć małe wzory, a szklane elementy dodadzą pomieszczeniu iluzję wielkości i przestrzeni.

Gra świateł



Łazienka musi być dobrze oświetlona, wystarczy obniżyć sufit o +/- 12 cm, można zamontować kilka lamp halogenowych. Przy lustrze powinna być osobno zapalana lampa lub kinkiet. Można także zamontować lampkę dającą słabe światło, używaną głównie w środku nocy, kiedy główne oświetlenie byłoby oślepiające.

Ogrzewanie



Warto zamontować przed położeniem płytek ogrzewanie podłogowe. Nie tylko będzie można sobie pozwolić na chodzenie boso, ale podłoga nawet po kąpieli będzie w ciągu paru minut sucha. Grzejnik naścienny rurowy z kolei nie tylko ogrzeje pomieszczenie, ale wysuszy też ręcznik po kąpieli.

zdjecie
Fot. http://iprojektowaniewnetrz.pl


Stylowe wnętrze



Stworzenie wnętrza w określonym stylu, np. angielskim czy postmodernistycznym wymaga dużej wiedzy i doświadczenia projektanta. Na styl składa się kolorystyka, faktura wykończeń, wzory wykończeń, elementy dekoracyjne.

Wygodne i estetyczne sanitariaty



Urządzenia sanitarne produkowane są z różnych materiałów np. ze stali nierdzewnej, z kamienia, tworzyw sztucznych, ze szkła lub drewna. Najpowszechniejsza pozostała jednak ceramika, która może mieć różne faktury, skalę połysku i kolor.

Aby łazienka była funkcjonalna, wszystkie znajdujące się w niej urządzenia powinny być odpowiednio oddalone od siebie i od ściany, np. umywalka o typowych wymiarach 50 – 60 cm musi być zawieszona minimum 30 cm od ściany. Zawieszona jest natomiast na wysokości 75 – 80 cm. Między umywalką a miską ustępową trzeba natomiast zachować odległość co najmniej 20 – centymetrową
Umywalka powinna być zainstalowana nie bliżej niż 20 cm od kabiny prysznicowej. Pamiętając o tych podstawach ergonomii zaprojektujemy na pewno komfortowe pomieszczenie.

Baterie łazienkowe



Baterie to kolejna ważna kwestia do rozwiązania. Na rynku dostępny jest bardzo szeroki asortyment i warto wiedzieć jaki efekt chcemy osiągnąć decydując się na dany produkt. Istnieją baterie naścienne (najbardziej tradycyjne), baterie stojące (tzw. Sztorcowe), baterie dwuuchwytowe (dwa kurki), jednouchwytowe, termostatyczne (temperatura utrzymana na stałym poziomie). Baterie wykonane w wersji podtynkowej są droższe od natynkowych, natomiast wyglądają niezwykle elegancko i stylowo. Wszelkie elementy i połączenia znajdują się w tym przypadku pod tynkiem. Dodatkową ich zaletą jest łatwe utrzymanie ich w czystości.
Data publikacji: 27.07.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Warto przeczytać

Zobacz również